Japonya`ya 90 gün vizesiz gidebileceğinizi biliyormuydunuz ?

Dünya`nın en saygın ülkelerinden biri olan Japonya`ya 90 gün boyunca turistik veya iş seyahati amacıyla gidebilirsiniz. Vizesiz seyahat ederken yine de çıkış harçları gibi bilmeniz gereken ufak detaylar mevcut. Bunlar için bizlerden destek alabilirsiniz.

‘Doğan Güneşin Ülkesi’ olarak tanımlanan Japonya, bugün eşsiz doğal güzellikleri, binlerce yıllık tarihi, gelişmiş ekonomisi, moda ve lüks merkezi olarak görülen Tokyo şehri, hızlı trenleri, leziz yemekleri, ve geleneksel yaşamı ile ülkeye gelenleri büyüler. Ülke bugün, yurtdışından gelen öğrencilere yüksek kaliteli üniversiteleri, özellikle bilim, teknoloji, finans ve endüstriyel tasarım üzerine zengin lisans ve lisansüstü programları, araştırma ve geliştirmeye dayalı eğitim sistemleri ve mezuniyetten sonra Toyota, Canon, Nissan, Sony gibi dünyanın en ünlü şirketlerinde çalışma imkanları sunar. Gelin Japonya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için ülkeye vardıklarında gezebilecekleri yerleri birlikte inceleyelim. 

Japonya'da Gezmeniz Gereken 10 Yer

Japonya’da Gezilecek Yerler

‘Doğan Güneşin Ülkesi’ olarak tanımlanan Japonya, bugün eşsiz doğal güzellikleri, binlerce yıllık tarihi, gelişmiş ekonomisi, moda ve lüks merkezi olarak görülen Tokyo şehri, hızlı trenleri, leziz yemekleri, ve geleneksel yaşamı ile ülkeye gelenleri büyüler. Ülke bugün, yurtdışından gelen öğrencilere yüksek kaliteli üniversiteleri, özellikle bilim, teknoloji, finans ve endüstriyel tasarım üzerine zengin lisans ve lisansüstü programları, araştırma ve geliştirmeye dayalı eğitim sistemleri ve mezuniyetten sonra Toyota, Canon, Nissan, Sony gibi dünyanın en ünlü şirketlerinde çalışma imkanları sunar. Gelin Japonya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için ülkeye vardıklarında gezebilecekleri yerleri birlikte inceleyelim. 

10-Naoshima Sanat Adasına Uğrayın

1990’ların başına kadar uzak ve uykulu bir ada olarak tanımlanan Naoshima, bugün Japonya’da gezilecek yerler listelerinin favorisidir. Adaya adım attığınız anda sizi dünyaca ünlü Yayoi Kusama’nın ikonik kabak heykeli karşılar. Aynı zamanda aralarında Pritzker ödüllü ünlü mimar Tadao Ando tarafından tasarlanmış çok sayıda müze, renkli galeriler, tesisler ve sevimli kafelerden oluşan sanat adası, çarpıcı doğa manzarasının ortasında dünya üzerindeki tek örneklerden biri olarak gezginlerin ve sanatseverlerin ilgi odağı olmuştur. Adada konaklayabileceğiniz Chichu müze ve butik sanat oteli bulunurken, otobüs ulaşımı ve elektrikli bisikletler, gezerken size eşlik eder. Naoshima’da ziyaret edebileceğiniz sanat galerileri ve müzeler şu şekildedir;

  • Chichu Sanat Müzesi; mimar Tadao Ando’nun ustalıkla yeraltına inşa etmiş olduğu ve sergilenen tabloların görünümünü değiştiren doğal ışık sayesinde, farklı bir derinliğe kavuşturacak şekilde tasarlanmış ender müzelerden biridir. Chichu, Claude Monet ve James Turrell dahil çok sayıda sanatçının küçük ama etkileyici bir koleksiyona sahiptir. 
  • Benesse House; şık tasarımı ile müze-otel olarak türünün tek örneği olmasının yanında David Hockney, Frank Stella gibi sanatçıların çalışmalarını barındırır. 

9-Kinkaku-ji Tapınağında Gün Batımını İzleyin

Japonya’da eğitim almayı düşünüyorsanız, ülkeye ayak bastığınızdan itibaren gezilecek yerlerin, katılmanız gereken festivallerin ve etkinliklerin bir listesini çıkarmanızı ve yılın her günü farklı manzaralarla karşılaşacağınız bu ada ülkesinin görmediğiniz bir köşesini bırakmamanızı öneririz. Ülke içinde tren ve otobüs ağları ile çok kolay bir şekilde gitmek istediğiniz yere ulaşacağanız Japonya’da yapmanız gerekenlerin başında, Kyoto şehrinde yer alan ve UNESCO Dünya Mirası listesine alınan, Kinkaku-ji Tapınağında gün batımını izlemek yer alsın. Japonya’nın en ünlü yerlerinden biri olan ve Altın Tapınak olarak da bilinen Kinkaku-ji, güneş batmaya başladığı andan itibaren altın rengi ortaya çıkarak muazzam bir görsel şölen sunar. Tarihi 1300’lü yıllara dayanan tapınak, aynı zamanda Kitayama kültürü mimarisi ve bahçe düzenleme sanatının kusursuz bir örneğidir. 

8-Tapınaklar Şehri Nara’yı Gezin

Bir zamanlar Heijo olarak bilinen Nara şehri, 710 yılında Japonya’nın ilk daimi başkenti olarak adını tarihe yazdırmıştır. Popüler bir turizm merkezi olarak, ülkenin en eski ve büyük tapınaklarına ev sahipliği yapar. Kyoto ve Osaka’ya bir saatlik mesafede olan bu antik şehrin en önemli tarihi yapıları şunlardır;

  • Todaiji Tapınağı; Japonya’nın en eski ve bilinen yapılarından biri olarak bilinen büyük doğu tapınağı, bugün dünyanın en büyük ahşap binası olarak 752 yılından bu yana ayaktadır. Aynı zamanda dünyanın en büyük ve 15 metre uzunluğunda olan dev bronz Buda heykeli olarak bilinen Daibutsuden'e ev sahipliği yapar.
  • Horyuji Tapınağı; 607 yılında inşa edilmiş Japonya’nın en eski tapınaklarından biri olmasının yanı sıra, dünyanın en eski ahşap yapımı Budist tapınağı olarak bilinir.  
  • Kasuga Taisha; Nara’nın en ünlü tapınağıdır. Yüzyıllar boyunca her 20 yılda bir yeniden inşa edilen tapınak, ona eşsiz bir görünüm kazandıran bronz ve taş fenerleri ile ünlüdür. Eğer Japonya’da eğitim için bulunuyorsanız, Şubat ayı başında ve Ağustos ayı ortasında olmak üzere yılda iki kez düzenlenen Fener Festivallerine katılmanızı öneririz. 

7-Jigokudani Kar Maymunu Parkını Ziyaret Edin

Bugün Japonya’nın dağlık bir bölgesinde yer alan, birçok kaplıca ve kış spor tesislerine ev sahipliği yapan Nagano şehri, dünyaca ünlü kar maymunlarına ev sahipliği yapar. Kuzey Nagano’da yer alan ve kolayca ulaşabileceğiniz Jigokudani Kar Maymunu Parkı, kaplıcalar ve kayalıklarda yaşayan 160’ı aşkın maymunu izleme ve gözlemleme şansı sunar. 

6-Saiho-ji Gizli Bahçesinde Meditasyon Yapın

Japonya’da yapmanız gerekenler arasında, Kyoto şehrinde yer alan Saiho-ji gizli bahçesini görmenizi öneririz. Zira UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bahçe, içerisinde tapınak binalarını ve çeşitli kompleksileri barındırır. 1339 yılında ünlü Zen keşişi Muso Soseki, tapınağın baş rahibi olurken bahçe yenilenmiştir. İlk Zen meditasyon bahçesi olarak bilinen Saiho-ji, uzaktan masalları andıran yosun kaplanmış yeşil taşları, halıyı andıran kadifemsi yeşil ve sarı tonlarındaki bitki örtüsü ile göz doldurur. 

5-Fushimi Inari Tapınağını Ziyaret Edin

Japonya’nın, binden fazla yıldır imparatorluk başkentliğini yapan Kyoto şehrinde, Inari dağının eteklerinde kurulmuş Fushimi Inari, bir Şinto tapınağıdır ve tarihi tam olarak bilinmesede 700’lü yıllara kadar dayanır. Tapınağın ünü, ‘Bir Geyşanın Anıları’ filminde de yer alan, tepelerin arasından geçen 5000’den fazla turuncu torii türbe kapılarının büyüleyici, sonsuz görünümüne dayanır. Her bir torii, iyi şans ve servet anlamına gelirken; her yaştan insan bol hasat, başarı ve dua etmek için kapılardan geçerek tapınağa ulaşır.

4-Hiroshima Barış Anıtı Parkı ve Müzesini Gezin

Honshu adasında yer alan Hiroşima, 500 yıllık geçmişi ile Japonya’nın en genç şehirlerinden biridir. Dünya tarihine nükleer saldırıya maruz kalan ilk şehir olarak geçen Hiroşima, 1945 yılında 260.000’e yakın kişinin ölümüyle sarsılmıştır. Japonya’da gezilecek yerler arasında özellikle Hiroshima Barış Anıtı, Parkı ve Müzesi sizi derinden etkileyecek bir anı olacaktır. Yurtdışından bir milyondan fazla ziyaret alan Hiroşima şehri, sadece Japonya’nın değil, tüm dünyanın savaşın verdiği zararları gözler önüne seren kalıcı sembolü olmuştur. 

3-Gion’da Geyşaların İzini Sürün

Amerikalı yazar Arthur Golden’ın ‘Bir Geyşanın Anıları’ kitabını okuduysanız, Japonya’da gezilecek yerler listesine Gion bölgesini de eklemenizde fayda var. Zira Japonya’da 17. yüzyıldan bu yana var olan geyşalık kültürünü daha iyi anlama imkanınız olur. Alacakaranlıkta fenerlerle aydınlatılmış Gion’daki, Pontocho Alley etrafında bir yürüş yaparsanız, zarif ipekten kimonoları, şemsiyeleri ve ahşap takunyaları ile yüzleri boyalı geyşalara daha yakından bakma fırsatınız olur. 1920’lerde 80.000’lerde olan geyşaların sayısı günümüzde 2.000’lere kadar gerilemiştir. 

2-Arashiyama Bambu Ormanında Gezintiye Çıkın

Dünyanın en kültürel açıdan zengin şehirlerinden biri olan Kyoto; antik tapınakları, bahçeleri, tarihi sokakları ve hediyelik eşya dükkanları ile birçok gezgin için Japonya’nın en çok ziyaret edilen yerlerine sahiptir. Şehrin en güzel taraflarından biri, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan ve filmlere konu olan Arashiyama bölgesinde yer alan Bambu ormanıdır. Yıl boyunca ziyaret edebileceğiniz, şehrin sokaklarının ve gürültüsünün dışında, büyüleyici ve masalsı bambu saplarının arasında kendinizi kaybedeceğiniz Arashiyama’yı ziyaret etmeyi unutmayın. 

1-Tokyo’da Kiraz Çiçeklerinin Keyfini Çıkarın

Kuşkusuz Japonya denince, aklımıza ülkenin sembolü haline gelmiş Tokyo şehri gelir. Dünyanın en büyük yatırım bankalarına, sigorta şirketlerine ev sahipliği yapan şehir büyük bir finans merkezidir. Japonya’da eğitim almaya gelen öğrencilerin ilk tercih olan Tokyo’dayken özellikle Ueno Parkı’nı ziyaret etmenizi öneririz. Japon kültüründe önemli bir yere sahip olan 9000 kiraz ağacına ev sahipliği yapan Ueno Parkı, bahar aylarında açan sakura yani kiraz çiçekleri ile en popüler yerlerdendir.