Norveç Vizesi nasıl alınır ?

Norveç hakkında

Norveç ya da resmî adıyla Norveç Krallığı (Norveççe-BokmålKongeriket NorgeNorveççe-NynorskKongeriket Noreg), Kuzey Avrupa'da bulunan İskandinav Yarımadası'nın batısında bir ülke. Finlandiyaİsveç ve Rusya ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu'nun bir kolu olan Norveç Denizi'ne kıyısı vardır. Kıyıları binlerce fiyordla çizilidir.

Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Oslo'dur. 385,207 km² alana yayılan Norveç'in, Finlandiya ile 729, İsveç ile 1.619, Rusya ile 167 kilometre sınırı vardır ve 21.925 kilometrelik çok uzun bir sahil şeridi vardır.

Norveç Avrupa ortalamasının üstünde yaşam standardına ve ekonomik gelişmişliğe sahip olduğundan Avrupa Birliği'ne girmek istememektedir. Zira, ülke kıyılarındaki petrol rezervlerinin zenginliği ve dünya ve Avrupa balıkçılık sektörünü elinde bulundurmasıile tanınmaktadır. Avrupa Birliği'ne olumsuz yaklaşmalarının bir nedeni de balıkçılık sektörünü olumsuz etkileyeceği yönündeki çekinceleridir. Öte yandan; Norveç, İsviçreİzlanda ve Lihtenştayn ile birlikte EFTA (Avrupa Serbest Dolaşım Örgütü) üyesidir ve bu örgütü terk edip AB'ye geçmeyi istememektedir.

Avrupa Birliği'nin ısrarları işe yaramamaktadır. Zira ülkede iki kere referandum yapılmış ikisinde de Avrupa Birliği'ne ret çıkmıştır. Bugünlerde yapılan anketlerde AB'yi isteyenlerin oranı %50 civarındadır.

Norveç ayrıca bir NATO ülkesidir. Kuzey kutbunda Rusya ile ABD arasında dengeleyici role sahiptir.

Norveç'in en önemli sorunu azalan ve yaşlanan nüfus sorunudur. Ülkede yaşayan insanların sayısı beş milyon civarındadır ve iş gücü eksikliği çekmektedir.

Öte yandan Avrupa'nın en pahalı ülkesidir.

Norveç vizesi nasıl alınır?

Norveç vizesi alabilmek için konsoloslukça vize için gerekli evrakları eksiksiz ve doğru olarak hazırlayıp Norveç vizesi için yetkili olan makama başvurulması gerekmektedir. Kısa süreli vizelerle ilgili yetkili makama evraklarınızı teslim ederek olumlu sonuçlandığında da evraklarınızı geri alabilirsiniz

Norveç vizesi kaç günde çıkar?

Norveç vizesi için çıkış süresi ortalama 2-3 hafta arasında değişmektedir. Başvurduğunuz vizenin türüne, başvuru yönteminize, başvuru zamanınıza göre değişmektedir. Konsolosluğun yoğun olmasın ya da ek evrak istemesi farklı durumlarla karşılaşılmanız da vize çıkış süresini etkileyebilir,

yeşil pasaportu olan Norveç’e seyahat etmek için vize alması gerekiyor mu?

yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları Norveç’e yapacakları seyahat 180 gün içinde 90 günü aşmıyorsa Norveç vize almalarına gerek yoktur. Yapılacak seyahat bu süreyi aşıyorsa vize almaları gerekmektedir.

Gerekli evrak listesi için bizlere ulaşabilirsiniz.