Karadağ`da yaşam , oturma izni nasıl alınır ?

KARADAĞ NEREDEDİR?

Karadağ Balkan ülkeleri arasında yer alıyor. Karadağ’ın doğusunda Arnavutluk ve Kosova, batısında Hırvatistan ve Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi, kuzeyinde ise Sırbistan var. Arnavutluk sınırındaki Prokletije Dağlarından olan Zla Kolata ülkenin en yüksek noktası. Hemen karşısında ise İtalya‘nın doğu kıyıları yer alıyor.

KARADAĞ'A NASIL GİDİLİR?

Karadağ ulaşımı için en uygun tercih hava yolu ulaşımı. Karadağ'a ulaşım, ülkenin başkenti olan Podgorica'nın şehir merkezine yaklaşık olarak 11 kilometre uzaklıkta bulunan Podgorica Havaalanı üzerinden gerçekleşiyor. Öte yandan Kotor yakının bulunan Tivat Havaalanı da özellikle yaz aylarında yoğun olarak tercih ediliyor.

İstanbul'dan Karadağ'a direkt olarak aktarmasız ulaşım mümkün iken İstanbul – Pogorica Havaalanı arası ulaşım yaklaşık olarak 1 saat 50 dakika sürüyor.

KARADAĞ MÜSLÜMAN MI?

Karadağ'da İslam Hristiyanlıktan sonra ülkedeki en büyük ikinci dindir. 2011 nüfus sayımına göre, Karadağ'daki 118.477 Müslüman toplam nüfusun %20'sini oluşturmaktadır. Karadağlı Müslümanlar çoğunlukla Sünni mezhebe mensuptur.

KARADAĞ HAKKINDA BİLGİLER

Karadağ, Balkanlar'da bir ülkedir. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır. Başkenti, Podgorica'dır (eskiden Titograd). Anayasasında Karadağ "demokratik, refah ve çevreci bir ülke" olarak tanımlanır.

Karadağ, eski Yugoslavya'yı oluşturan altı cumhuriyetten biriydi. Yugoslavya'nın parçalanmasından sonra Karadağ, Sırbistan'ın zorlamasıyla yeni Yugoslavya'ya katılmıştır. Karadağ'ın çabalarıyla 2003 yılında Sırbistan-Karadağ olarak daha esnek bir federasyon çatısı oluşturulmuştur. Karadağ, 21 Mayıs 2006 Pazar günü yapılan referandumda çıkan % 55,5'lik evet oyu ile ise bağımsız olma kararı almıştır. 3 Haziran 2006'da ise Karadağ Parlamentosu, referandumda çıkan sonuca dayanarak Karadağ'ın bağımsızlığını ilân etti.

NATO Dışişleri Bakanları, Rusya'nın itirazlarına karşın eski Yugoslavya'yı oluşturan altı cumhuriyetten biri olan Karadağ'ı 29. üye olarak ittifaka davet etti.

1991 sayımına göre Sırplar, Sırbistan-Karadağ federasyonunun toplam nüfusun %69’unu oluşturmaktaydı. Karadağlılar ise toplam nüfusun %5’ini, Karadağ nüfusunun %62’sini oluşturuyordu. Slav olmayan Arnavut azınlık ülkedeki 2. büyük gruptu ve resmi tahminlere göre toplam nüfusa oranları %17’siydi.

1965’ten sonra Sırbistan ve Karadağ’dan gelişmiş Avrupa ülkelerine ve Kuzey Amerika’ya sürekli göç yaşanmıştır. Eski Yugoslavya’nın dağılmasını ve Hırvatistan ile Bosna-Hersek’teki savaşı takip eden yıllarda göç Sırbistan ve Karadağ’a yönelmiştir. Mülteci sayımı sonucunda 1996 yılı ortalarında 566.200’ü mülteci statüsünde olan 646.000 kişi tespit edilmiştir. 79.700 kişi ise diğer cumhuriyetlerde yaşayan Sırp ve Karadağlılar ya da Yugoslavya’ya mülteci olarak gelip Yugoslav vatandaşlığına geçmiş kişilerdir.

Diğer adıyla Montenogro !

Montenegro Cumhuriyeti: Montenegro, Güneydoğu Avrupa'da Adriyatik ve Karadeniz arasında bulunan küçük bir ülkedir. 2006 yılında Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan ederek bir devlet haline geldi. Başkenti Podgorica'dır.

Coğrafi Özellikler: Montenegro'nun coğrafyası dağlık ve engebelidir. Ülkenin kuzeydoğusunda Karpat Dağları'nın uzantıları, güneydoğusunda ise Dinar Alpleri yer almaktadır. Adriyatik Denizi kıyısında yer alan sahil şeridi, turistik bölgelerle ünlüdür.

Başkent: Podgorica, Montenegro'nun başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin ekonomik, kültürel ve politik merkezi konumundadır.

Nüfus ve Dil: Montenegro'nun nüfusu, çeşitli etnik gruplardan oluşmaktadır. Boşnaklar, Karadağlılar, Sırp ve Hırvat gibi gruplar bu ülkede yaşamaktadır. Resmi dil Karadağca ve Sırpça'dır.

Ekonomi: Montenegro ekonomisi genellikle turizm, enerji ve ulaşım sektörlerine dayanmaktadır. Ülke, güzel sahil şeridi ve tarihi zenginlikleri nedeniyle turizm açısından önemli bir destinasyondur.

Turistik Yerler: Kotor, Budva, ve Sveti Stefan gibi tarihi şehirler, kumsalları ve doğal güzellikleri ile Montenegro, turistler için popüler bir destinasyondur.

Peki oturma izni nasıl alınır neler gerekli ?

Hızla büyüyen refah seviyesi , az nüfusu ve turizmin gözdesi Karadağ`da binlerce insan şirket kurarak oturum izni aldılar. Gerekli tüm işlemler için Karadağ`da bulunan avukatımız Emel Töre sizleri yönlendirecektir.

Hazırlanması Gereken Evraklar

  • Şirketi kuracak olan Ana Başvuran’ın Pasaport resimli sayfa (Biyometrik) fotokopisi ve Noter onaylı ve apostilli tercümesi
  • En son mezun olduğu okul Üniversite ise; Diploma ve transkripti ve İngilizce apostilli tercümesi. Lise ve diğer okullar için; diploma ve Noter onaylı İngilizce apostilli tercümesi.
  • E-Devlet’ten de alınacak Adli Sicil Kaydı ve Noter onaylı İngilizce apostilli tercümesi.
  • Montenegro’da (Karadağ) kurulacak şirketin ismi/Ana Faaliyet Alanı

GENEL BİLGİLENDİRME
Resmi dil: Montenegroca ve Sırpça
Konuşulan Diller: Montenegroca, Sırpça, İngilizce
Nüfus: 629.216
Yüzölçümü: 13.812 km2
AB Müzakere Sürecinde
Para Birimi: Euro

Daha fazla bilgi için bizleri arayınız .

0216 505 10 05