İrlanda Dil Okulları

İrlanda’da dil eğitimi almak, son yıllarda oldukça popülerleşmeye başlamıştır. Avrupa’nın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke seçilen İrlanda; Dublin başta olmak üzere Cork, Galway ve Lumerich şehirlerindeki dil okullarıyla öğrencilere kaliteli eğitim sunuyor. Hükümet tarafından 25 haftalık dil eğitimi programına katılan öğrencilere yasal çalışma hakkı tanınıyor olması, İrlanda dil okullarının tercih edilme sebeplerinden!

İrlanda, gelişmiş bir ülke olarak tanınmaktadır. Gelişmiş bir sağlık sistemine, ekonomik özgürlüğe ve basın özgürlüğüne sahiptir. Ülkenin resmi dillerinin İrlandaca ve İngilizce olmasına karşın; ülkede yaygın olarak İngilizce konuşulmaktadır.

İrlanda, tarihi binaları ve el değmemiş doğasıyla görsel bir şölen yaşatmaktadır. Dil öğrenmek için tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden birisi, gençlere sunduğu sosyal yaşamdır. Öğrenciler, kaliteli eğitim kurslarında aldıkları eğitimi sosyal yaşantılarında da pratiğe dökme imkanı bulmaktadır. Yaşam giderleri nispeten diğer ülkelere göre daha uygundur ve insanları oldukça sıcakkanlı ve yardımseverdir.

  • İrlanda’da para birimi olarak Sterlin değil, Euro kullanılmaktadır. Bu noktada söyleyebileceğimiz şey; İrlanda’daki dil okullarının ve yaşam masraflarının daha ekonomik olduğudur.
  • Ülkedeki Türk öğrenci sayısı, diğer ülkelere kıyasla daha azdır. Böylece günlük hayatınızda İngilizce pratik yapabilme fırsatınız daha çok olacaktır.
  • İrlanda’da dil eğitimi alan öğrenciler, yasal çalışma hakkına da sahip olurlar.
  • İrlanda, düşük suç oranı ile öğrenciler için oldukça güvenilir bir ortam sunmaktadır.  
  • Ülkede 200’den fazla dil kursu bulunmaktadır. Böylece öğrenciler için her bütçeye ve seviyeye uygun kurs bulunabilmektedir. 

İrlanda’da dil eğitimi alırken çalışarak masraflarınızı azaltma şansınız olduğundan bahsetmiştik. İrlanda Hükümeti, dil eğitimi alan öğrencilere haftalık 20 saate kadar çalışma izni vermektedir. Bu sayede öğrenciler, birçok giderini kendileri karşılayabilme ve dil eğitimini pratiğe dökme imkanı bulurlar.

25 hafta ve üzerindeki dil eğitimi programlarına katılan öğrenciler, İrlanda Work&Study programı kapsamında part-time (yarı zamanlı) çalışma hakkına sahip olurlar. Kursları biten öğrenciler, daha sonraki 2 aylık süreçte ise tam zamanlı olarak (haftada 40 saat) çalışabilirler.